Zarówno wręczanie, jak i otrzymywanie upominków jest bez wątpienia bardzo miłe, czasem jednak mogą przy tym wyniknąć jakieś krępujące sytuacje czy małe gafy. Czasami przykładowo nie wiadomo, jakiej wartości powinien być podarunek, chociaż oczywiście wersja oficjalna jest taka, że ważna jest nie jego wartość, lecz sama pamięć i gest.

Bywa z tym jednakże rozmaicie, a kłopotów może przysporzyć szczególnie kwestia upominków luksusowych – wyszukanych, mniej standardowych oraz oczywiście kosztownych.

Czy warto je wręczać?
Luksusowe prezenty powinny wręczać sobie osoby, które mogą sobie na to pozwolić oraz mające podobny stan posiadania. Oczywiście nieraz osoba, która nie dysponuje wielkim budżetem, chce zaimponować i wydaje wiele na kosztowny prezent, co jednak nie zawsze przynosi dobry efekt. Tak samo lepiej nie wręczać luksusowych podarunków osobom, które są biedniejsze i mogą być zażenowane takim prezentem. Dobrze będzie też zastanowić się nad stroną praktyczną – osoba, która dotąd nie używała i sama nie kupuje drogich perfum, a nagle takie dostanie, może postrzegać je jako wyrzucanie pieniędzy w błoto bądź też będzie jej żal ich używać do tego stopnia, że wcale nie będzie tego robić. Rozsądniej więc wybierać w takich sytuacjach prezenty skromniejsze, ale za to staranniej wybrane, lepiej dostosowane do preferencji osoby obdarowywanej czy też po prostu dawać coś, czego się nie kupuje – prezent zrobiony przez siebie samodzielnie albo coś innego, na przykład spędzić wspólnie czas.

O tym nie wolno zapomnieć. Nawet gdy wręcza się komuś najwspanialszy, najbardziej luksusowy podarunek i osoba obdarowana jest nim zachwycona, nie jest to powód, by obnosić się ze swoim darem i przechwalać się nim wszem i wobec, przed kimkolwiek, a szczególnie przed tą osobą.

Jest to działanie ogromnie nietaktowne i można w ten sposób zasłużyć sobie na niechęć innych. Kiedy więc uważa się, że podarowanie takiego prezentu to zbyt duże dokonanie, aby można było utrzymać jego cenę tylko dla siebie, lepiej będzie z niego zrezygnować i wybrać coś innego..


<< Poprzedni
Następny >>