Korekcja małżowin usznych, zwana także w specjalistycznym nazewnictwie otoplastyką, jest jednym z bardzo często wykonywanych operacji chirurgii plastycznej.

Problem związany z odstającymi uszami bywa dla wielu ludzi (zarówno niepełnoletnich, jak i starszych) zmartwieniem, który bardzo negatywnie wpływa na wszystkie części codzienności. ludzie często skarżą się na obniżone poczucie własnej wartości, niechęć do wspólnych wypraw, problemy z nawiązywaniem satysfakcjonujących relacji, a a jeśli chodzi o dzieci i niepełnoletnich są także niezadowalające oceny w szkole i odseparowanie od równolatków. dzieje zabiegu jakim jest operacja uszu sięga XIX wieku, kiedy to jeden z niemieckich chirurgów - Johann Friendrich Dieffenbach dokonał po raz pierwszy korekty małżowin usznych (był to jednak zabieg zrobiony po urazie uszu).

Natomiast zabieg korekcji uszu ze względów estetycznych został pierwszy raz przeprowadzony w 1881 roku w dwóch etapach.

Natomiast w 1890 roku zmieniono zastosowane sposoby tak, aby blizna po przeprowadzeniu zabiegu była mało do zobaczenia. pierwszą sprawą przed przeprowadzeniem zabiegu korekcji małżowin usznych jest przede wszystkim konsultacja z specjalistą lub otolaryngologiem, który kwalifikuje pacjenta do operacji korekcji małżowin usznych.

najważniejszym czynnikiem kwalifikującym do zabiegu korekcji uszu są zauważalne odchylenia od anatomicznego kształtu i położenia małżowin usznych. Zabieg musi być zrobiony u osób, u których schorzenie powoduje znaczne zmniejszenie jakości życia, problemy z przystosowaniem w społeczeństwie czy problemy z pracą w przypadku zawodów, w których potrzebne jest zakładanie odpowiedniego okrycia głowy - hełmu czy kasku..


Zobacz:
Rozwód z orzeczeniem o winie i co dalej?
Części samochodowe
Potrzebujesz kasy fiskalnej?